آیا خانه‌های پیش ‌ساخته دوام کافی را برای مقابله با نیروهای محیطی دارند؟

 

نکات ساخت خانه پیش ‌ساخته عنوان مطلبی است که قرار است به‌صورت کامل در این مقاله به آن پرداخته شود. نکاتی که رعایت آن‌ها هنگام ساخت و یا آگاهی از آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند.

خانه‌های پیش ‌ساخته (با نام مستعار مدولار) مانند هر خانه دیگر، طبق استانداردهای خاصی طراحی و ساخته می‌شوند. آن‌ها می‌توانند خانه‌هایی با کیفیت بالا، مدرن و زیبا باشند برای کسانی که می‌خواهند آلودگی زیست‌ محیطی کمتری هنگام ساخت خانه داشته باشند، استفاده از خانه‌های پیش ‌ساخته ایده آل ترین گزینه است.

خانه پیش ‌ساخته هنگامی‌که به ‌درستی نصب شود، می‌تواند به ‌اندازه یک‌ خانه معمولی که مستقیماً در یک محل ساخته ‌شده است دوام بیاورد. اگر به نکات ساخت خانه پیش ‌ساخته توجه شود آن‌ها می‌توانند بین ۳۰ تا ۵۵ سال عمر کنند. با این‌ حال، با رسیدگی و نگهداری مناسب عمر آن‌ها می‌تواند فراتر از این عدد باشد.

همان‌ طوری که می‌دانید، یکی از مزایای خانه‌های پیش ‌ساخته این است که از نظر انرژی بسیار کارآمد هستند، بنابراین باید هنگام ساخت آن‌ها به نوع اتصالات و درزبندی‌ها توجه ویژه شود. درزهای محکم و پنجره‌های مدرن آن‌ها، گرما را حفظ کرده و قبض انرژی شما را در این فرآیند کاهش می‌دهد. ساخت ‌و ساز محکم خانه‌های پیش ‌ساخته باعث شده است که آن‌ها بتوانند در برابر بلایای طبیعی مقاومت کنند.

 اگر از بسیاری از مردم بپرسید خانه پیش ‌ساخته چیست؟» آن‌ها تصور می‌کنند که همان خانه متحرک است؛ اما این موضوع درست نیست. خانه‌های پیش ‌ساخته (با نام مستعار مدولار) مانند هر خانه دیگری روی یک فونداسیون محکم و مقاوم نصب می‌شوند؛ بنابراین اجرای صحیح فونداسیون و زیرسازی آن بسیار مهم است.

مهم‌ترین نکات ساخت خانه پیش ‌ساخته که باید بدانید؟

آیا تا به ‌حال فکر کرده‌اید که خانه‌های پیش ‌ساخته چه تفاوت‌هایی با خانه‌های دیگر دارند و یا چگونه ساخته می‌شوند؟

گذشته از این واقعیت که آن‌ها معمولاً در خارج از محل پروژه و در کارخانه‌های مجهز به فناوری پیشرفته ساخته می‌شوند، حقایق دیگری در مورد خانه‌های پیش ‌ساخته وجود دارد که این نوع خانه‌ها را از دیگران متمایز و و منحصر به ‌فرد می‌کند.

می‌خواهید درباره آن‌ها بیشتر بیاموزید؟ در اینجا به نکات ساخت خانه پیش ‌ساخته و چند حقیقت اصلی که باید در مورد خانه‌های پیش ‌ساخته بدانید پرداخته شده است:

  • خانه‌های پیش ‌ساخته با خانه سیار و قابل‌حمل متفاوت است:

اکثر مردم فکر می‌کنند که خانه‌های پیش ‌ساخته و خانه‌های سیار و قابل‌حمل یکی هستند زیرا هر دوی آن‌ها در کارخانه و تولیدی‌های پیشرفته ساخته می‌شوند. در حقیقت، شباهت‌ها فقط به محل ساخت و نحوه حمل ‌و نقل مربوط می‌شود. درحالی‌که خانه‌های پیش ‌ساخته و خانه‌های سیار و قابل‌حمل هر دو به‌عنوان سازه‌های پیش ‌ساخته تلقی می‌شوند، اما از نظر ساختاری کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند.

به این نکته توجه کنید که سیم‌کشی و کارهای تأسیساتی در خانه‌های پیش ‌ساخته کم‌ و بیش در محل پروژه انجام می شود. وسایل آن برای سفر ساخته نشده است بنابراین دارای ایمنی لازم برای جابجایی  های طولانی مدت نیستند. از سوی دیگر، خانه‌های سیار و قابل ‌حمل دقیقاً به همین دلیل ساخته می‌شوند. آن‌ها ویژگی‌هایی دارند که امکان جابجایی را فراهم می‌کند برخلاف خانه‌های پیش ‌ساخته دائمی.

  • نصب حرفه‌ای خانه‌های پیش ‌ساخته با سرعت بیشتر:

نصب سریع با دقت بالا یکی دیگر از نکات ساخت خانه پیش ‌ساخته است که باید همواره مد نظر کارفرما، پیمانکار و یا سازنده باشد. عوامل گوناگونی وجود دارد که به ‌سرعت بیشتر در ساخت ‌و ساز کمک می‌کند. به عنوان مثال،  اکثر پیمانکاران باید قبل از شروع فرایند ساخت و ساز، از قبل دستمزد دریافت کنند. تأخیرهای مالی علت اصلی تأخیرهای بی‌سابقه ساخت‌وساز است.

در مورد خانه‌های پیش ‌ساخته، این نگرانی به ‌نوعی از بین رفته است، زیرا تمامی قطعات سازه به‌صورت حرفه‌ای در کارخانه به کمک تجهیزات پیشرفته ساخته می‌شود، بنابراین شما نیازی به‌صرف زمان زیاد برای ساخت خانه، خرید تجهیزات، دادن دستمزدهای مختلف برای ساخت ندارید و با بستن قرارداد با شرکت سازنده و پرداخت هزینه، سازه شما در کمترین زمان آماده‌ شده و در محل پروژه به شما تحویل داده می‌شود.

ثانیاً، عوامل مختلف مانند آب ‌و هوای نامناسب، بر زمان ساختمان خانه پیش ‌ساخته تأثیر نمی‌گذارد. خانه‌های پیش ‌ساخته به‌صورت داخلی ساخته می‌شوند به همین جهت از باران، نور خورشید و برف در امان هستند. این موضوع جزو نکات ساخت خانه پیش ‌ساخته است که بهتر است همواره به یاد داشته باشید، سعی کنید هنگام سفارش ساخت خانه پیش ‌ساخته شما نیز محل نصب سازه (فونداسیون) را آماده کنید، این کار به‌ سرعت ساخت ‌و ساز شما می‌افزاید.

نکات-ساخت-خانه-پیش-ساخته2
  • خانه‌های پیش ‌ساخته فرایند طراحی جالبی دارند:

یکی دیگر از نکات ساخت خانه پیش ‌ساخته کمک گرفتن از فناوری‌های رایانه‌ای است. حتی قبل از برخورد اولین میخ روی تخت، همه‌چیز در مورد خانه پیش ‌ساخته از قبل برنامه ‌ریزی‌شده است. معمولا پیمانکاران خانه‌های پیش ‌ساخته برای طراحی دقیق‌تر قسمت‌های مختلف ساختمان، از رایانه (CAD) استفاده می‌کنند، کمک گرفتن از برنامه‌های رایانه‌ای باعث می‌شود سازه به ‌صورت دقیق و مطابق با نیاز مشتری ساخته شود.

گذشته از دقت بالا، مهندسان از طراحی رایانه برای دستیابی به ‌ظاهر غیر متعارف برخی از خانه‌های پیش ‌ساخته نیز استفاده می‌کنند. به یاد داشته باشید که این خانه‌ها در کارخانه ساخته‌شده‌اند و تقریباً می‌توانند هر شکلی را به خود بگیرند. به‌منظور اجرای ایمن و مؤثر یک طرح، سازندگان حجم سه ‌بعدی سازه را نیز از قبل شبیه ‌سازی می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که سازه در زندگی واقعی برای سال‌های طولانی پا برجا خواهد ماند.

  • دوام و ماندگاری خانه‌های پیش ‌ساخته:

از دیگر نکات ساخت خانه پیش ‌ساخته که باید به آن توجه کنید، طول عمر بالا و دوام زیاد این نوع ساختمان‌ها است، حتی در شرایط سخت و مناطق پر بارش.

تصور غلط دیگر در مورد خانه‌های پیش ‌ساخته این است که آن‌ها املاک واقعی نیستند. مردم تصور می کنند، برای این که آن‌ها در یک کارخانه ساخته و مونتاژ می‌شوند، کیفیت خوبی مانند ساختمان‌های ثابت ندارند.

در حقیقت، خانه‌های پیش ‌ساخته برای دوام بالا در برابر عناصر محیطی ساخته ‌شده‌اند. قاب‌های فلزی بسیار مقاوم این نوع خانه‌ها به‌ عنوان یک ‌پایه محکم عمل می‌کند، به‌ طوری‌که حتی می‌تواند در برابر بادهایی با سرعت ۱۷۵ مایل در ساعت مقاومت کند.

اگر به دنبال خانه پیش ‌ساخته بسیار مقاوم هستید، شما می‌توانید با مراجعه به تولیدکننده معتبر، متناسب با نیاز خود خانه پیش ساخته را سفارش دهید تا برای شما در کارخانه ساخته شود. البته شما می‌توانید بعد از خرید خانه پیش ساخته خود را دوباره تقویت کنید. البته باید با نکات ساخت خانه پیش ‌ساخته آشنا باشید و از یک فرد یا گروه متخصص در این زمینه مانند شرکت پیام دشت پارس کمک بگیرید.

  • خانه‌های پیش ‌ساخته می‌توانند منحصر به ‌فرد باشند:

روش‌های مختلفی برای ساختن انواع خانه‌های پیش ‌ساخته وجود دارد و صاحبان خانه همیشه می‌توانند بهترین آن را انتخاب کنند. در واقع می توان گفت، خانه‌های پیش ‌ساخته بیشترین خلاقیت را از صاحبان خانه الهام می‌گیرند. به دلیل محدود بودن فضا، مالکان و سازندگان مجبورند راه ‌حل‌های نوآورانه‌ای برای صرفه‌جویی در فضا ارائه دهند.

ال اس اف ایران | سازه Lsf | سازه ال اس اف | قیمت ال اس اف | مرکز ال اس اف ایران | ویلا Lsf |

به ‌صورت خلاصه می‌توان نکات ساخت خانه پیش ‌ساخته را این‌گونه بیان کرد:

نکته اول: شما باید مطمئن باشید، خانه پیش ‌ساخته‌ای که خریداری کرده‌اید از ساختار قوی برخوردار است، حتی در صورت امکان می‌توانید بعد از خرید برای تقویت آن اقدام کنید.

نکته دوم: زمان ساخت و مونتاژ خانه‌های پیش ‌ساخته در مقایسه با دیگر سازه ها کوتاه تر است، با این‌حال باید از یک برنامه زمانی خوب پیروی کنید.

نکته سوم: قیمت خرید خانه‌های پیش ‌ساخته در مقایسه با سازه‌های قدیمی حداقل ۱۰ الی ۳۰ درصد کمتر است، البته در صورت لوکس بودن و داشتن امکانات اضافی می‌تواند گران‌تر باشد. سعی کنید از چندین تولیدکننده استعلام بگیرید و کیفیت‌ها را کنترل کنید تا بتوانید سازه‌ای مناسب برای خود خریداری کنید.

نکته چهارم: میزان آکوستیک و عایق‌بندی خانه پیش ‌ساخته نیز باید همواره مورد توجه شما باشد، شما باید تا حد امکان هنگام خرید این موضوع را از نزدیک بررسی کنید. خانه پیش ‌ساخته باید تا حد امکان در برابر صوت، گرما، سرما، نور آفتاب و طوفان مقاوم باشد و همچنین بتواند نیروهای جانبی مانند زلزله را تا حد نیاز خنثی کند.

عایق بودن کامل خانه های پیش ساخته باعث کاهش مصرف انرژی در روزهای گرم و سرد سال می شود. با این که میزان عایق بودن خانه های پیش ساخته به میزان بودجه شما و نیز شرکت تولید کننده باز می گردد، اما اکثر خانه های پیش ساخته از عایق بندی مناسبی برخوردار هستند.

نکته پنجم: خرید یا سفارش ساخت خانه پیش ساخته از یک شرکت معتبر نیز، مسئله بسیار مهمی است که باید همیشه به آن توجه کنید. اگر می خواهید از یک شرکت مطمئن و معتبر خدمات دریافت کنید، ما شرکت پیام دشت پارس را به شما معرفی می کنیم.

پیمایش به بالا