رول فرمینگ و فرایند تشکیل رول چیست؟

رول فرمینگ یک جایگزین انعطاف پذیر، پاسخگو و مقرون به صرفه برای خم کن، پرس و فشار دادن صفحات آهن، استیل، آلومینیوم، ورق گالوانیزه و … است.

رول سازی مناسب برای تولید اشکال مختلف و سفارشی، مطابق با استانداردها است. این کار یک فرایند ساده است که حتی برای پیچیده ترین اشکال نیز ایده آل است.

رول سازی یک رویکرد قابل اطمینان و اثبات شده برای فرم دهی و شکل دهی انواع مختلف ورق های فلزی و فولادی است که برای کاربردهای امروزی بسیار ایده آل است.

در مقایسه با دیگر روش ها، شکل دهی فلزات به کمک فرایند رول فرمینگ را می توان انعطاف پذیرتر دانست. برای این که می تواند با سایر فرایندهای شکل دهی در خطوط تولید ادغام شود. با حذف تجهیزات غیر ضروری در صنعت خود و با تشکیل خطوط فرمینگ مناسب، ضمن این که هزینه های عملیاتی و سرمایه ای را به شدت کاهش می دهید، کارایی را نیز افزایش خواهید داد.

شعاع خم شدن در این سیستم تا حد زیادی توسط غلطک های فلزی تعیین می شود. با این حال، خمیدگی های ۱۸۰ درجه معمولاً با مواد مناسب به دست می آیند. با استفاده از این سیستم می توانید فرآیندهای دیگر را نیز انجام دهید مانند، جوشکاری و برش دقیق لیزری. این کار باعث باعث می شود تا فرایند تولید برای صنایع مختلف نسبت به قبل بهینه تر شود.

رول-فرمینگ-پیام-دشت-پارس2

شکل دهی فلزات ممکن است آنقدرها هم که فکر می کنید ساده نباشد. دستگاه های رول می توانند در اندازه های مختلف، خروجی محصول، موارد استفاده، سرعت و موارد دیگر وجود داشته باشند. قبل از خرید، مطمئن شوید که در زمینه و اهمیت شکل دهی فلزات در صنعت امروز آموزش دیده اید. بهترین و ساده ترین گزینه برای شکل دهی فلزات در حال حاضر، رول فرمینگ است.

توجه داشته باشید، محصولات ساخته شده با استفاده از فرایند شکل دهی فرمینگ در همه جا وجود دارد. اقلام می توانند شامل مواردی مانند ورق شیروانی، سقف فلزی، دیواری یا تیپ کانکس یا درهای گاراژ یا محصولات پشت صحنه مانند لوله ها، قاب پنجره، سفال یا  ورق عرشه فولادی و موارد دیگر باشند.

مزایای شکل دهی رول فرمینگ در مقایسه با سایر فرایندهای موجود چیست؟

 • با کمترین فولاد، اجزای سازه ای بسیار سبک تر و مستحکم ایجاد می کند
 • شکل دهی در این سیستم انعطاف پذیرتر و پاسخگوتر از روش های سنتی مانند اکستروژن پرس و خم کن است
 • ظرفیت شکل دهی در این سیستم در مقایسه با روش های سنتی بالاتر است
 • پردازش بسیار دقیق ورق های فولادی با یکنواختی در تمامی سطوح قسمت ها
 • فلزات با استحکام بالاتر را بدون مشکل و آسیب دیدگی (شکستن یا پاره شدن) در کوتاه ترین زمان پردازش می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایای شکل دهی رول در مقایسه با سایر فرآیندهای تشکیل فلز، مانند اکستروژن و پرس ادامه این مقاله را دنبال کنید.

فرآیند رول فرمینگ چگونه است؟

یک عملیات خمش مداوم که در آن نواری از فلز، معمولاً از فولاد یا آلومینیوم با سیم پیچ پیچیده، از مجموعه های متوالی رول ها یا پایه ها عبور می کند با عبور از روی هر قسمت از دستگاه ورق یا فلز مورد نظر شکل خاصی به خود می گیرد. قالب رول فرمینگ  معمولا به صورت آزاد طراحی و ساخته می شود تا قابل حمل باشد. این موضوع باعث می شود تا قطعات با طول زیاد به راحتی فرم دهی شوند. شما یم توانید از این دستگاه در مکان های مختلف استفاده کنید.

به عبارت دیگر، این فرآیند تغذیه فلز است، چه تمام شده باشد، چه پیچیده، مسطح یا غیره، از طریق یک سری غلطک که در آن هر ایستگاه غلتکی قطعه فلز را بیشتر به شکل دلخواه تغییر می دهد.

تاریخچه شکل گیری رول فرمینگ؟

آیا می دانید هزاران سال است که بشر برای ساخت ابزار های خاص خود از شکل دهی فلز استفاده می کند. در واقع، طبق گفته کارشناسان، واژه رول فرمینگ از سال ۶۰۰  قبل از میلاد شروع شد و در سراسر دنیا رونق گرفت. این شکل دهی باستانی به طور معمول شامل ضربه زدن به فلزات شکل پذیر از جمله مس و طلا با  کمک اجسام سخت تا زمان صاف شدن یا شکل گیری آنها بود.

رول-فرمینگ-پیام-دشت-پارس3

اشکال پیشرفته تر شکل دهی در قرون بعدی توسعه یافت. یکی از اولین طرح های شناخته شده یک رول ساز مدرن، به لئوناردو داوینچی در طرح ۱۴۸۰ آسیاب نورد» نسبت داده شده است که موادی را که از غلطک های استوانه ای عبور می کند برای پهن شدن نشان می دهد. اولین کارخانه صنعتی شکل دهی رول فلز به ثبت رسیده در اوایل دهه ۱۶۰۰ در انگلستان راه اندازی شد.

برای آشنایی بیشتر با ریشه های شکل گیری رول فرمینگ، می توانید مقالات منتشر شده در این حوزه را مطالعه و بررسی کنید.

استفاده از صنعت رول فرمینگ در سال های اخیر رشد و گسترش قابل توجهی داشته است. مهمترین دلیل آن تقاضا زیاد از سوی صنایع و نیز پیشرفت رایانه های جدید همراه با تکنولوژی بوده است. این صنعت روز به روز در حال گسترش و پیشرفت است و انتظار می رود در سال های اخیر در کشور ما نیز به رشد قابل توجهی برسد تا نیازهای مصرف کنندگان را برطرف کند.

کدام صنایع از رول فرمینگ استفاده می کنند؟

یکی از بهترین بخش های شکل دهی فلزات، قابلیت استفاده آن در صنایع و بخش های مختلف است مانند:

 • خودرو
 • معماری
 • ساخت و ساز
 • صنعتی
 • کشاورزی
 • هوانوردی
 • فناوری

اهمیت تجهیزات رول فرمینگ؟

برای درک بهتر اهمیت تجهیزات و ماشین آلات شکل دهی رول فرمینگ، به این فکر کنید که اگر ماشین آلات شکل دهی فلز وجود نداشت نیروی کار چه می کرد.

بجای ماشین هایی که روزانه هزاران تن فلز تولید و نورد می کنند، انسان ها باید با استفاده از تجهیزات سنتی پرس و سایر تجهیزات برای تولید محصولات فلزی نیروی اضافی قابل توجهی را به کار گیرند. این امر نه تنها کار دستی را افزایش می دهد، بلکه بهره وری و تولید محصولات را نیز به شدت کاهش می دهد. همچنین هرگونه فرآیند نورد طولانی یا پیچیده، مانند خمیدگی و تورفتگی های بزرگتر بر روی فلز را محدود می کند، زیرا انجام این روش ها با دست سخت و زمان بر است.

انواع ماشین آلات رول فرمینگ کدامند؟

صدها، بلکه نه هزاران تجهیزات و ماشین آلات شکل دهی رول فرمینگ در سراسر جهان وجود دارد. برخی از ماشین آلات برای خرید مشاغل و مصرف کنندگان به صورت انبوه تولید می شوند، در حالی که برخی دیگر بسیار تخصصی هستند و به محصول یا عملکرد خاصی علاقه دارند. با این حال، برخی از ماشین های معمولی وجود دارد که اقلام و محصولات روزمره را می سازند که ممکن است حتی به آنها توجه نکنیم.

بیایید چند نمونه معمولی از ماشین های رول فرمینگ و انواع محصولاتی که هر کدام تولید می کنند را مورد بحث قرار دهیم.

رول فرمینگ پردازش کویل و ورق، این دستگاه قادر است به راحتی انواع مختلف ورق را با ابعاد مختلف شکل دهی کند.

قسمت های مختلف یک دستگاه رول فرمینگ؟

هر دستگاه رول فرمینگ بسته به محصولی که رول می کند دارای قطعات متفاوتی است، به علاوه ممکن است به قطعات بیشتر یا کمتری برای اندازه ها، سرعت ها و پیچیدگی های مختلف نیاز داشته باشد. با این حال، برخی از عناصر کلی یک رول فرم برای اکثر ماشین آلات جهانی هستند، از جمله:

 • منبع تغذیه: بخش مهمی از یک رول فرمینگ نحوه تغذیه و عملکرد آن است. اکثر رولفورمرهای داخل کارخانه از برق به عنوان منبع اصلی تغذیه استفاده می کنند، اما رولفورمرهای قابل حمل کوچکتری نیز وجود دارند که از گاز استفاده می کنند.
 • غلطک های تشکیل دهنده: غلطک های تشکیل دهنده و ایستگاه های تشکیل دهنده اجزای فردی هستند که فلز از آنها عبور می کند تا خم شود یا شکل دلخواه را ایجاد کند. غلطک های تشکیل دهنده در یک سری مترقی قرار می گیرند تا فرایند مورد استفاده برای تشکیل محصول نهایی را تکمیل کنند. بیشتر غلطک ها از فولاد سخت کروم یا فولاد ضد زنگ ساخته می شوند.
 • غلطک های محرک: غلطک های محرک برای جابجایی فلز در دستگاه استفاده می شود. برخی از رول های غلطک های تشکیل دهنده و محرک را در یک ترکیب می کنند، در حالی که برخی دیگر عملکردهای محرک و تشکیل دهنده را جدا نگه می دارند.
 • ایستگاه های شکل دهی: ایستگاه های فرم دهی به نقاطی گفته می شود که در آنها فلز خم شده یا توسط یک جفت غلطک تشکیل می شود. در واقع، هرچه ایستگاه های شکل دهی بیشتر در یک ماشین وجود داشته باشد، کیفیت محصول نهایی بالاتر است.
 • برش یا گیوتین: اگر فلز در دستگاه رول نیاز به برش داشته باشد، این کار به راحتی به کمک گیوتین انجام می شود.
پیمایش به بالا