آیا می دانید شروع اولیه استفاده از سازه های قاب فلزی سبک چه زمانی بود؟

وقتی صحبت از سازه های سبک  می شود، بسیاری از مردم فکر می کنند سازه های قاب فلزی سبک یک مفهوم نسبتاً جدید در مسکن مدرن است. با این حال، آنچه بسیاری از مردم متوجه نیستند این است که فولاد به عنوان مصالح ساختمانی برای خانه ها در کشور بیش از ۵۰ سال است که استفاده می شود.

با نگاهی به گذشته، فولاد به عنوان مصالح ساختمانی در سراسر جهان از قبل از قرن بیستم استفاده می شده است. یکی از اولین کاربردهای عمده فولاد برای ساخت و ساز در ایستگاه های قطار بود. پس از این، استفاده از فولاد گسترش یافت و شامل مواردی مانند ساخت کلیساها و سایر ساختمان ها شد. پس از جنگ جهانی دوم، کمبود مصالح ساختمانی مانند چوب منجر به توسعه یک سیستم قاب فلزی در اکثر کشورها شد.

بر اساس گفته کارشناسان در این حوزه، شروع اولیه و رونق واقعی استفاده از سازه های قاب فلزی سبک به ۱۹۶۰ باز می گردد. در این سال ها  شاهد آن بودیم که حدود ۳۰۰ خانه در استرالیا با این نوع سیستم سازه ای ساخته شد، سپس یک سازنده آمریکایی توانست در این کشور حدود ۵۰ خانه را با قاب فلزی سبک بسازد. در سال ۱۹۶۸، در واقع در “عصر جدید” خانه های قاب فلزی سبک با استفاده از ۱.۲ میلیون فولاد گالوانیزه در سیدنی ساخته شد.

نمونه-کار3-پیام-دشت-پارس

اگر نگاهی به تاریخ بیاندازید، می بینید که فولاد بیش از یک قرن در ساختمان سازی حکمرانی کرده است. امروزه فولاد در سرتاسر جهان تقریباً برای هر نوع کاربرد ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از فناوری کامپیوتر، برش و پیش ساخته بودن قاب های فولادی باعث شده تا ساخت و سازهای امروزی ضمن مقاوم بودن در برابر نیروهای مختلف، مقرون به صرفه و همه کاره نیز باشند.

فن آوری تولید سازه های قاب فلزی سبک روز به روز در جهان گسترده تر شده و محبوبیت زیادی از سوی سرمایه گذاران و سازندگان کسب می کند. اتصال سیستم های سازه ای به یکدیگر، پیچ ها و بست های جدید باعث شده ساخت قاب های فلزی سبک آسان تر، ارزان تر و قابل اطمینان تر باشد.

پروژه-طالقان-پیام-دشت-پارس-3

سازه های قاب فلزی سبک در طول زمان چگونه پیشرفت کرده است؟

در سال های اخیر، سازه های قاب فلزی سبک به دلیل مزایای زیادی که برای صاحبان خانه و سازندگان ایجاد کرده اند، توانسته اند رونق زیادی را تجربه کنند. برخی از مزایای مهمی که باعث شده تا  قاب های فلزی پیشرفت کنند سبک عبارتند از:

 • همه ما می دانیم که فولاد خلاق و همه کاره است. شما می توانید با استفاده از این سیستم، سازه هایی که تخیل می کنید را به واقعیت تبدیل کنید. قاب های فلزی امکان ایجاد طرح های خلاقانه و انعطاف پذیر را دارند، با این که شما نمی توانید با دیگر سیستم های سازه ای مانند قاب های چوبی یا بتنی هر نوع سازه ای را بسازید، اما قاب های فلزی این امکان را برای شما فراهم آورده تا بتوانید سازه های پیچیده را ایجاد کنید.
 • سازه های قاب فلزی سبک در برابر طوفان قوی هستند. شما می توانید از این نوع سیستم سازه ای در مناطق مختلف کشور به خصوص در مناطق باد خیز استفاده کنید.
 • دیگر مزیت مهم این نوع سیستم سازه ای این است که، آنها سازگار با محیط زیست و قابل بازیافت هستند. معمولا فاقد مواد شیمیایی هستند. بعد از این که خواستید سازه های قاب فلزی خود را به دیگر سیستم ها تعویض کنید، به راحتی می توانید فولاد به کار برده شده را از سازه مورد نظر باز کرده و آن را در جای دیگر استفاده کنید.
 • سازه های قاب فلزی سبک از نظر مصرف انرژی بهینه هستند. در مقایسه با سازه هایی که از چوب یا آجر ساخته شده اند، سازه های قاب فولادی را به راحتی می توانید از نظر حرارتی و میزان مصرف انرژی تنظیم کنید. بنابراین آنها در تابستان سردتر و در زمستان گرمتر هستند. این بدان معناست که شما نیاز به صرف هزینه کمتری برای گرمایش و سرمایش خانه با قاب فلزی سبک دارید.
 • فولاد بدون نیاز به تعمیر و نگهداری است. بر خلاف چوب و دیگر سیستم های سازه ای سنتی، شما بدون این که بخواهید هزینه ای را برای نگهداری از سیستم سازه ای قاب فلزی خود خرج کنید، می توانید از آنها استفاده کنید.

مقایسه سازه های قاب فلزی سبک با دیگر سیستم های سازه ای؟

همه ما می دانیم که، چارچوب ساختمان ستون فقرات آن است، بنابراین مهم است که هم ایمن باشد و مقاوم در برابر نیروهای محیطی. قاب فلزی و دیگر سیستم های سازه ای هر کدام مزایا و معایب خود را دارند و هنگام انتخاب بهترین آنها باید ملاحظات متعددی را در نظر بگیرید مانند:

 • هزینه
 • طول عمر
 • پایداری
 • انعطاف پذیری در طول مراحل ساخت
 • و …
مزایا-سازه-قاب-فلزی-سبک

معمولا سازه های قاب فلزی سبک به عنوان “خانه های فلزی” شناخته می شوند، چنین سازه هایی معمولا، حرکت کمتری را امکان پذیر می کنند زیرا قاب های فلزی پیچ نمی خورند، کوچک نمی شوند و دچار لرزش نیز نمی شوند، در حالی که برخی دیگر از سیستم های سازه ای در محیط خود انعطاف پذیر هستند و بر اثر وارد شدن نیروی زیاد دچار پیچ خوردگی می شوند.

ما در شرکت پیام دشت پارس با تیم حرفه ای و متخصص خود مزایا و معایب هر کدام از سیستم های سازه ای موجود در دنیا را تجزیه کرده ایم تا هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه کدام نوع سیستم برای نیازهای ساختمان شما مناسب است، به شما کمک کنیم.

مزایا و معایب یک سازه با قاب فلزی سبک:

 • مونتاژ سریع:

مونتاژ سازه شما با قاب فلزی سبک سریع تر، با دوام تر و مقرون به صرفه تر از دیگر سیستم های سازه ای مانند بتن و چوب است. قاب های فلزی سبک در برابر خم شدن و پیچ خوردگی مقاوم تر هستند، به این معنی که سازه شما با خطوط صاف تر  روی سقف و دیوارها می ماند.

 • مقاوم در برابر آتش:

سازه های قاب فلزی سبک معمولا غیر قابل احتراق هستند و شکل خود را در دماهای بسیار بالاتر حفظ می کند، البته در در صورت زیاد بودن دما ممکن است ه سیستم سازه ای شما آسیب وارد شود. اما با انجام دستورالعمل های موجود هنگام استفاده از قاب فلزی خطر آتش سوزی به طرز چشمگیری کاهش می یابد.

 • پایه های محکم:

سازه قاب فلزی سبک می تواند بالاترین نسبت استحکام به وزن را نسبت به مصالح ساختمانی مسکونی فعلی داشته باشد. این بدان معناست که سازه شما و پایه های آن می تواند در برابر بادهای شدید، طوفان های شدید و حتی گاه به گاه رعد و برق مقاومت کند.

 • ۵۰ سال ضمانت ساختاری:

یک سازه با قاب فلزی سبک می تواند یک عمر طولانی از شما محافظت کند. ساخت سازه با قاب فلزی سبک یک سرمایه گذاری برای آینده است. برخی از تأمین کنندگان آن را با ۵۰ سال ضمانت ساختاری، که ساختمان شما در برابر زمان آزمایش می کند، تأیید می کنند.

 • ۱۰۰٪ قابل بازیافت:

برخی از سازه های قاب فلزی سبک از فولاد ۱۰۰٪ قابل بازیافت ساخته شده اند که به نوعی از شیوه های زیست محیطی پیشی گرفته است و شما می توانید با خیال آسوده بعد از خراب کردن؛ آنها را بازیافت کنید.

یکی از معایب سازه های قاب فلزی از نوع سبک این است که معمولا  در محیط ساحلی، استفاده از قاب های فولادی خطرناک است. از آنجا که فولاد یک ماده بسیار خورنده است، ترکیب آب، باد و ماسه می تواند روی قاب فولادی تأثیر منفی بگذارد. البته شما می توانید با انجام کارهایی از خسارت موجود در امان بمانید و به نوعی آن را کنترل کنید،  شما به راحتی می توانید تأثیر منفی آن را با پیشگیری و انجام بازرسی های منظم ساختمان کنترل کرد.

اگر با مطالبی که در این مقاله گفته شد، می خواهید از سازه قاب فلزی سبک برای ساختمان خود استفاده کنید،  شرکت پیام دشت پارس آماده است تا در بخش طراحی، تولید و اجرای این سیستم به شما کمک کند. مطمئن باشد شما با کمک شرکت پیام دشت پارس می توانید  با کمترین میزان هزینه یک سازه کاملا مقاوم و استاندارد  برای خود بسازید.

در زمینه سازه های قاب فلزی سبک می توانید از شرکت پیام دشت پارس مشاوره رایگان دریافت نمایید. تیم حرفه ای و متخصص شرکت پیام دشت پارس آماده راهنمایی شما در هر زمانی است و فقط کافیست برای کسب اطلاعات لازم در خصوص سازه های قاب فلزی با این مجموعه تماس بگیرید.

پیمایش به بالا